جمعه 28 دي 1397 , 23 : 05
متات نیوز

کنسرت‌ها به کاخ‌ها بازمی‌گردند؟

تاریخ انتشار : دوشنبه 13 مرداد 1393 , 58 : 14
تعداد بازدید : 1454
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): همین چندماه پیش بود که «مهدی حجت» در کسوت قائم‌مقام و معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تأکید کرد که هیچ کنسرتی نباید در کاخ - موزه‌ها برگزار شود، اما حالا با رفتن او از سازمان، اعلام شده است که 21 و 22 شهریورماه امسال در مجموعه‌ی نیاوران، کنسرتی برگزار خواهد شد.

 23 شهریورماه سال گذشته، پس از آن‌که کنسرت روزبه نعمت‌اللهی - خواننده - در فضای باز کاخ نیاوران دوبار اجرا شد، مهدی حجت - قائم‌مقام و معاون وقت میراث فرهنگی - رسما اعلام کرد که از این به بعد، هیچ کنسرتی نباید در کاخ - موزه‌ی نیاوران برگزار شود.

در دولت‌های قبل، برگزاری کنسرت در اماکن تاریخی به روالی تقریبا عادی تبدیل شده بود، اما با تأکید حجت، راه برای ورود کنسرت‌ها به کاخ - موزه‌های تهران بسته شد، ولی حالا گویا برخی معیارها تغییر کرده است.

در تعطیلات عید فطر امسال، علیرضا قربانی - خواننده - نخستین قدم را برداشت و در مجموعه‌ی تاریخی «گنجعلی‌خان» کنسرتی را برگزار کرد. 12 مردادماه نیز حسین علیزاده - نوازنده - که در حضور معاون میراث فرهنگی - محمدحسن طالبیان - در کاخ نیاوران سخن می‌گفت، ضمن بیان دغدغه‌هایش مبنی بر استفاده‌ی بهینه از فضاهای تاریخی، اعلام کرد که 21 و 22 شهریورماه در کاخ نیاوران کنسرت خواهد داشت.

علیزاده در نشستی در کاخ نیاوران، اظهار کرد:‌ معمولا در بسیاری از کشورهای دنیا، از مکان‌های تاریخی یا موزه‌ها استفاده‌ی بهینه می‌شود؛ آن‌ها هیچ مکانی را بدون استفاده نمی‌گذارند. در ایران نیز این مکان‌ها باید در اختیار هنرمندان گذاشته شوند. ایران استعداد چنین برنامه‌هایی را دارد.

از سوی دیگر، گفته می‌شود که عمارت مسعودیه (در تهران) نیز تا پایان تابستان 93 میزبان چند کنسرت با حضور هنرمندان خواهد بود، این خبر هنوز توسط منابع رسمی تأیید نشده است.

هرچند تا امروز دیدگاه معاون میراث فرهنگی - طالبیان - درباره‌ی برگزاری برنامه‌هایی مانند کنسرت در اماکن تاریخی به‌روشنی اعلام نشده، اما معاون پیشین میراث فرهنگی - حجت - حدود یک سال پیش در این زمینه به خبرنگار ایسنا گفت: هر برنامه و کنسرتی که در یکی از بناهای تاریخی، بخصوص کاخ - موزه‌ها برگزار می‌شود، باید برنامه‌ای فرهنگی،‌ عام‌المنفعه و مفید برای مردم باشد. پیش از دادن مجوز برای برگزاری هر برنامه‌ای در این‌گونه بناها باید موارد مختلفی بررسی شود و کنار ضوابط مخصوص جمهوری اسلامی ایران، طبیعتا این بحث را نیز باید مد نظر قرار داد که این‌گونه برنامه‌ها‌ نباید آزاری برای همسایه‌های بناهای تاریخی از نظر سر و صدا و حتی ترافیک ایجاد کند.

حجت همچنین با تأکید بر لزوم بررسی احتمال وارد شدن آسیب به بناهای تاریخی به‌دلیل برگزاری کنسرت، افزود: باید توجه داشت که در این‌گونه برنامه‌ها، احتمال لرزش بناهایی که در کنار آن‌ها کنسرت برگزار می‌شود، وجود دارد و صدای بلندگوها می‌تواند به بناهای تاریخی آسیب بزند. بنابراین این موارد باید پیش از برگزاری هر مراسم، بررسی شود.

در دولت گذشته، برنامه‌ها و کنسرت‌های متعددی در مجموعه‌های تاریخی تهران برگزار شدند و در مواردی، انتخاب این مکان‌ها برای برگزاری مراسم با واکنش‌هایی نیز از سوی برخی کارشناسان و دوست‌داران میراث فرهنگی مواجه می‌شد، بعدها فضای باز این مجموعه‌ها به گروه‌های مختلف اجاره داده شدند و حتی مسوولان پیشین سازمان میراث فرهنگی، بسیاری از برنامه‌های خود را در کاخ - موزه‌های تهران برگزار می‌کردند. حال پرسش این است که نظرات مسوولان فعلی سازمان میراث فرهنگی چقدر با دیدگاه کارشناسانی مانند مهدی حجت در این زمینه نزدیک است و آیا می‌توان ملاک و معیار مشخصی را تعیین کرد تا گرفتار رفتارهایی نشد که با آمدن و رفتن مسوولان تغییر می‌کنند؟

انتهاي پيام