پنجشنبه 28 تير 1403 , 46 : 14
متات نیوز

هشدارباستان شناس به نابودی بندرتاریخی ایران

تاریخ انتشار : يكشنبه 30 خرداد 1395 , 54 : 13
تعداد بازدید : 1847

متات‌نيوز- سرپرست هیأت بررسی شهر تاریخی تیس سیستان و بلوچستان ضمن هشدار خطر نابودی این شهر، خواستار نشست اضطراری مقام های استان برای نجات این شهر تاریخی شد.

 به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا، علی صدرایی درباره تهدیدهای متوجه شهر تاریخی تیس سیستان اظهار کرد: مداخلات انسانی، جاده سازی، تخریب های محیطی، تسطیح، خانه سازی و بازسازی های غیراصولی عواملی هستند که آثار تاریخی به جای مانده از دوران سلجوقی، صفوی و قاجار شهر تاریخی تیس، یکی از مهمترین بنادر تاریخی دریای عمان در دوران اسلامی را تهدید می کنند.

وی افزود: در بازدید هیأت باستانی شناسی از شهر تاریخی تیس چابهار، کل مجموعه تاریخی این منطقه شامل بندر تاریخی تیس، قلعه پرتغالی ها، غارهای سه گانه بان مسیتی ، محوطه شهر تاریخی و قبرستان های شش گانه مورد بررسی کارشناسانه قرار گرفت.

براساس گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این باستان شناس، نبود حفاظت و نگهداری را عمده ترین مشکل این منطقه اعلام کرد و گفت: روند تخریب آثار تاریخی موجود در شهر تاریخی تیس که اغلب آنها ثبتی نیز هستند تداوم دارد.

این باستان شناس در ادامه به بیان وضعیت برخی از این آثار پرداخت و افزود: مداخلات در بندر تاریخی تیس و بخش جنوبی منطقه که آثاری از تمدن گذشته دریانوردی ایرانیان را در خود نهفته دارد به چشم می خورد.

وی با اشاره به اینکه این قسمت، بعد از قلعه تا دریا را شامل می شود تصریح کرد: در سال های اخیر گنجینه ای با ارزش دراین بخش کشف شده که البته بخشی از آن غارت و قسمتی نیز در اداره کل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان نگهداری می شود.

صدرایی افزود: قلعه تاریخی تیس، موسوم به قلعه پرتغالی ها که بعد از بندر تاریخی به سمت شرق قرار دارد از یک سو مورد بازسازی های بسیار ناقص، غیراصولی و غیر علمی قرار گرفته و از سوی دیگر تعریض جاده چابهار به کنارک به آن آسیب رسانده است.

وی ایجاد دکل مخابراتی در سمت دیگر قلعه، ایجاد آب نما در بخش ورودی و نبود ساماندهی را از دیگر تهدیدات مخرب این اثر ثبتی اعلام کرد.

وی وضعیت غارهای سه گانه بخش شمالی شهر تاریخی تیس که به غارهای بان مسیتی مشهورند را بسیار بد توصیف کرد و گفت: نبود ساماندهی، تخریب محیطی و مداخلات انسانی سالهای اخیر بر نابودی این آثار سه گانه ، شامل دو غار تاریخی و یک غار طبیعی سرعت بیشتری داده است.

او با اشاره به وضعیت نا مناسب محوطه و قبرستان های این شهر تاریخی اظهار داشت: این محوطه که از بافت مرکزی شهر تاریخی شروع و به سمت غرب ادامه دارد پیش از این تسطیح و خانه سازی شده است.

صدرایی با بیان اینکه در سالهای اخیر از 6 قبرستان ثبتی، 4 قبرستان تسطیح و یک قبرستان نیز در حال تسطیح و تقسیم بندی برای خانه سازی است گفت: اگر بصورت اضطراری به قبرستان های تاریخی این شهر رسیدگی نشود این روند ادامه خواهد داشت و در زمان بسیار کوتاه از آنها آثاری باقی نخواهد ماند.

این باستان شناس یادآورشد: از جمله آثار دیگر این خطه می توان به آب انبارها، قلعه فیروز گت و بلوچ گت و سد تاریخی تیس اشاره کرد که حفاظت و نگهداری از آنها خود، مایوس کننده است.

منبع: ايرنا