پنجشنبه 28 تير 1403 , 55 : 15
متات نیوز

میراث‌فرهنگی از شهرداری رشت شکایت کرد

تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 آذر 1397 , 18 : 14
تعداد بازدید : 723

متات‌نيوز- سرا تاریخی میخچی رشت که متعلق به دوره پهلوی اول است و به دلیل ارزش‌های معماری در تاریخ هفتم اسفندماه سال ۱۳۸۶ با شماره ۲۱۵۵۶ در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفت هفته گذشته بار دیگر تخریب شد.

اسکان نيوز: پس از ثبت این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور مالک اثر با هدف ساخت یک بنا نوساز ۵ طبقه به دیوان عدالت اداری شکایت برد تا در مرحله نخست سرای میخچی را از فهرست آثار ملی خط بزند و بدین ترتیب در سال ۹۱ در دولت قبل این اثر تاریخی با حکم دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ملی کشور خط خورد و بلافاصله مجوز تخریب و ساخت‌وساز در این اثر از سوی شهرداری رشت صادر شد.

این اتفاقات درست در زمان ریاست محمدشریف ملک‌زاده در دولت گذشته بر سازمان میراث فرهنگی رخ داد. اما براساس خبرهای رسیده،  محمدشریف ملک‌زاده همانزمان که موضوع خروج از ثبت سرا میخچی از فهرست آثار ملی کشور اعلام شد، در نامه‌ای ۴ صفحه‌ای به دستگاه قضایی درخواست کرد آرای خروج از ثبت آثار تاریخی در دیوان عدالت اداری شکسته شود و این دیوان در صدور آرا قضایی در ارتباط با آثار تاریخی با سازمان میراث‌فرهنگی مشورت کند.

سرا میخچی از فهرست آثار ملی خط خورد و مجوز ساخت یک بنا ۵ طبقه درست در بافت تاریخی شهر رشت و دیواربه‌دیوار دو اثر تاریخی ثبت ملی شده دیگر یعنی، خانه تارخی چینی‌‌چیان و سرای فردوسی که هر دو در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند، توسط شهرداری منطقه ۲ رشت بدون استعلام از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سال ۹۴ صادر می‌شود.

براساس قوانین میراث فرهنگی محدودیت ارتفاع برای هرگونه ساخت‌وساز در بافت‌های تاریخی کشور لحاظ می‌شود و علاوه بر آن آثار تاریخی دارای حریم مصوب هستند که نمی‌توان در محدوده حریم آن‌ها اقدام به ساخت‌وساز کرد.

تعجیل برای تخریب اثر تاریخی

 در گفت‌وگو با مسئولان منطقه ۲ شهرداری رشت، مدیرکل جدید میراث‌فرهنگی استان گیلان و معاون میراث فرهنگی این استان وضعیت سرا میخچی رشت پیگیری شد و براساس اطلاعاتی که به‌طور مشترک بدست آمد، مشخص شد که امضا مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان در دوره ریاست محمدشریف ملک‌زاده بر سازمان میراث‌فرهنگی در دولت دهم نیز پا مصوبه ساخت‌وساز در سرای میخچی رشت درج شده است.

شهرداری وقت رشت نیز بدون استعلام از سازمان میراث فرهنگی مجوز ساخت‌وساز در بنای تاریخی سرا میخچی و تخریب این اثر تاریخی را صادر کرده است.

هفته گذشته اما مالک سرا میخچی بدون توجه به آن‌که این اثر تاریخی در حریم و دیواربه‌دیوار دو بنا تاریخی ثبت ملی شده دیگر در بافت تاریخی رشت و میدان ساعت این شهر است ۲ حجره دیگر در این بنا تاریخی را تخریب کرد تا کار ساخت‌وساز در این اثر تاریخی خارج شده از ثبت ملی آغاز شود.

یگان حفاظت میراث فرهنگی و اداره میراث فرهنگی استان گیلان نیز با اطلاع از این اقدام بلافاصله به محل رفتند و در صورت‌جلسه‌ای با حضور مالک، یگان حفاظت میراث‌فرهنگی و نیروی انتظامی از ادامه فعالیت ساخت‌وساز در این اثر تاریخی با هدف حفاظت از آثار تاریخی چسبیده به این اثر جلوگیری کردند.

امضا مدیرکل دولت دهم در میراث رشت پا مجوز تخریب سرا میخچی

تماس‌ها با شهرداری منطقه ۲ رشت مشخص کرد که مسئولان شهرداری این منطقه همچنان معتقدند که رفتار مالک سرا میخچی قانونی است و باید این اثر تخریب شود. با این اظهارات به نظر می‌رسد شهرداری تعجیل بیشتری برای ساخت یک بنا ۵ طبقه به جا یک سرا تاریخی در بافت تاریخی رشت و دیورا به دیورا دو اثر تاریخی دیگر بر خلاف تمامی موازین و قوانین مصوب مورد تاکید در حفاظت از میراث فرهنگی دارد.

مسئولان شهرداری رشت ادعا کرده‌اند که ساخت‌وساز در سرا تاریخی میخچی مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی دارد و مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان نیز پا این مصوبه را امضا کرده است. یک مسئول در شهرداری رشت گفته است که حتی مدیرکل جدید میراث‌فرهنگی استان گیلان نیز در جلسه‌ای در استانداری گیلان با ساخت‌وساز در سرا میخچی موافقت کرده است.

مجوز تخریب و ساخت ساختمان ۱۲ طبقه هدر بافت تاریخی؟!

شهروز امیرانتخابی، مدیرکل جدید میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان اما در واکنش به این ادعا، گفت: بنده هیچ زمان با ساخت‌وساز در سرا تاریخی میخچی موافقت نکردم و هفته گذشته نیز در جلسه‌ای در استانداری مالک این سرا تاریخی حاضر شد که البته یکسری از دوستان حاضر در جلسه به دنبال ساخت‌وساز در سرا میخچی بودند که بنده ۳ دلیل را با آن‌ها مطرح و اعلام کردم که امکان ساخت‌وساز در سرای میخچی وجود ندارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: قرار بود ساختمانی ۱۲ طبقه در سرا تاریخی میخچی احداث کنند که پس از مخالفت‌های سازمان میراث‌فرهنگی این ارتفاع را به ۵ طبقه رسانده‌اند که ساخت همین میزان طبقات در بافت تاریخی رشت و درست در کنار دو ساختمان تاریخی ثبت ملی شده دیگر کشور وجود ندارد.

امیر انتخابی تاکید کرد: براساس قوانین میراث‌فرهنگی و ضوابط بافت‌های تاریخی ارتفاع ساخت‌وساز در این بافت‌ها باید همسطح با سازه‌های مجاز باشد که با اتکا به این قانون نیز همان ۵ طبقه در صورت امکان ساخت‌وساز در آثار تاریخی هم باید به ۲ طبقه کاهش بیابد.

لابی با افراد پرنفوذ برای گرفتن اجازه تخریب

براساس اطلاعات موجود، اکنون برخی افراد که در صدور مجوز ساخت‌وساز در سرا تاریخی میخچی بدون استعلام از سازمان میراث‌فرهنگی دخیل بوده‌اند به همراه مالک این سرا در حال رایزنی برای جلب نظر افراد پرنفوذ در شهر رشت و استان گیلان هستند تا بدین ترتیب موفق به زیرپا گذاشتن قوانین مصوب میراث فرهنگی و ضوابط بافت‌های تاریخی که مصوب مجلس و شورای عالی معماری و شهرسازی است شوند.

با این حال مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از اعلام شکایت به مراجع قضای از شهرداری آن شهر به دلیل صدور مجوز ساخت‌وساز در یک بنا تاریخی که در بافت تاریخی و چسبیده به دو بنای ثبت ملی شده است، خبر داد و گفت: براساس درخواست سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور شکایت از شهرداری رشت در دستور کار قرار گرفته و این شکایت صبح فردا(سه شنبه) تحویل مراجع قضایی می‌شود.

او گفت: مالک سرا میخچی در طی زمان اقدام به تخریب بخش‌های مختلف این اثر تاریخی ارزشمند کرده است ولی دغدغه کنونی سازمان میراث‌فرهنگی کشور حفاظت از دو بنا تاریخی ثبت ملی شده چسبیده به سرا تاریخی میخچی یعنی خانه چینی‌چیان و سرا تاریخی فردوسی است که دارای حریم مصوب هستند و نمی‌توان در کنار آن‌ها اقدام به ساخت‌وساز با ارتفاع بالا کرد.

ولی جهانی، معاون میراث‌فرهنگی استان گیلان نیز با اعلام این که یک هفته قبل زمانی که مالک دو حجره دیگر در سرا تاریخی میخچی را تخریب کرد یگان حفاظت در آن منطقه حضور یافت اما مالک بنا اجازه ورود به آن‌ها نداد و در نهایت با حضور نیروی انتظامی صورتجلسه توقف فعالیت ساخت‌وساز در سرای میخچی امضا شد.

او نیز با اشاره به ارزش‌های تاریخی دو بنا قاجاری چینی‌چیان و سرا فردوسی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند و در مجاورت سرا میخچی قرار دارند، گفت: متاسفانه مسئولان شهرداری در حفاظت از سرا میخچی و آثار تاریخی مجاور این اثر همکاری لازم را با سازمان میراث‌فرهنگی انجام نمی‌دهند.

معاون میراث‌فرهنگی استان گیلان اعلام کرد: پس از تخریب دو حجره در سرا تاریخی میخچی در رشت طی هفته گذشته، ۴ روز قبل نامه‌ای از سازمان میراث‌فرهنگی کشور به اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان ارسال شد که لزوم اقدام حقوقی بر علیه صادرکنندگان مجوز تخریب بنا تاریخی میخچی بدون استعلام از سازمان میراث فرهنگی و مالک بنا در صورت زیرپا گذاشتن قانون را مورد تاکید قرار داد.

منبع: اسكان‌نيوز