پنجشنبه 28 تير 1403 , 32 : 14
متات نیوز

ماجرای نفوذ آب و داربست مسجد ۷۰۰ ساله ورامین

تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 آذر 1397 , 24 : 14
تعداد بازدید : 823

متات‌نيوز- مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران برخی خبرها مبنی بر فرونشست سازه اصلی و تاریخی مسجد جامع ورامین را تکذیب کرد.

دلاور بزرگ‌نیا افزود: لوله اصلی انتقال آب هفته گذشته مقابل محوطه ضلع شمالی مسجد جامع ورامین به دلیل اجرای طرح محوطه‌سازی شهرداری شکست که به دنبال آن حجم زیادی آب در مقابل مسجد جمع شد.

وی افزود: با تلاش شهرداری و اداره آبفا، آب موجود در محوطه مقابل مسجد جامع تخلیه شد اما نفوذ آب، تخریب دیواره‌های غیرتاریخی دور سازه اصلی بنا را به دنبال داشت.

بزرگ نیا تأکید کرد: نفوذ آب به محوطه مسجد به هیچ عنوان به سازه اصلی آسیبی وارد نکرده است و خطری این مسجد تاریخی را تهدید نمی‌کند.

مسجد حامع ورامین - نفوذ آب به مسجد جامع ورامین - داربست در کنار مسجد 700 ساله ورامین

رئیس دفتر میراث فرهنگی ورامین: داربستی که در ورودی مسجد نصب شده مربوط به مرمت این اثر است و ارتباطی به نفوذ آب به داخل مسجد و تخریب سازه اصلی ندارد

بر اساس گزارش ایرنا، برخی منابع در شبکه‌های اجتماعی با انتشار عکسی از حاشیه مسجد جامع ورامین که داربست در کنار آن دیده می‌شود مدعی فرونشست سازه اصلی و تاریخی مسجد شده و اعلام کردند که احتمال تخریب بنای اصلی قوت گرفته است.

رئیس دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورامین نیز گفت: داربستی که در ورودی مسجد نصب شده مربوط به مرمت این اثر است و ارتباطی به نفوذ آب به داخل مسجد و تخریب سازه اصلی ندارد.

ژیلا خدادادی گفت: دور تا دور سازه اصلی مسجد زه کش و چاه‌های جذبی وجود دارد و آبی که به داخل محوطه نفوذ کرده بود توسط این سیستم جذب شده است.

وی افزود: با اجرای طرح محوطه‌سازی مقابل مسجد جامع، برق و گاز این بنا قطع شده و کار مرمت سازه اصلی که به منظور تثبیت کاشی‌ها و گچ‌بری‌های ۷۰۰ ساله در حال اجرا بود با تأخیر مواجه شد.

منبع: چمدان