جمعه 28 دي 1397 , 27 : 05
متات نیوز

خانه نیما یوشیج هنوز به ثبتِ ملی نرسیده

تاریخ انتشار : دوشنبه 7 اسفند 1396 , 52 : 14
تعداد بازدید : 234

متات‌نيوز- معاون میراث فرهنگی استان تهران می‌گوید: پرونده‌ خانه‌ نیما در شورای ثبت و حریم سازمان میراث فرهنگی مطرح شده و با ثبت مجدد آن موافقت کرده‌اند ولی هنوز خبری مبنی بر ثبت مجدد آن به ما اعلام نشده است. تا شماره‌ ثبت خانه صادر نشود، این خانه به فهرست آثار ملی کشور بازنمی‌‌گردد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی پیش از سوی فرهاد نظری (مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور) اعلام شد «خانه نیما یوشیج در کمیته میراث فرهنگی تهران مطرح و در کمیته ملی ثبت شد.» این در حالی است که سپیده سیروس‌نیا (معاون میراث فرهنگی استان تهران) به ایلنا می‌گوید: پرونده‌ی خانه‌ی نیما، در شورای ثبت و حریم سازمان میراث فرهنگی مطرح شده و با ثبت مجدد آن موافقت کرده‌اند ولی هنوز خبری مبنی بر ثبت مجدد آن به ما اعلام نشده است. تا شماره‌ی ثبت خانه هم صادر نشود، این خانه به فهرست آثار ملی کشور بازنمی‌‌گردد.

 مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور نیز این‌طور می‌گوید در حال حاضر، معاونت حقوقی میراث در حال بررسی پرونده‌ی خانه نیماست و دارد آن را دنبال می‌کند. ممکن است به این نتیجه برسند که این خانه در فهرست آثار ملی بماند. ما منتظر نتایج بخش حقوقی هستیم. فعلاً هنوز خبری مبنی بر ثبت مجدد این خانه به ما داده نشده و منتظریم که معاونت حقوقی بر سر این موضوع به نتیجه برسد.

گفتنی است؛ پس از انتشار خبر خروج از ثبت خانه نیما، تنها بر پایه‌ی یک‌سری گمانه‌زنی‌ها راجع‌‌به کاربری‌ِ آینده این خانه، از سفره‌خانه تا پاتوقی برای دوستاران کتاب یا مرکزی برای جایزه شعر نیمایی که هنوز وجود خارجی ندارد و ...، مطالبی از سوی افراد مختلف منتشر شد.

در تمام این مدت؛ گویی نظر اولین مالک خانه و سپس صاحب فعلی خانه که آن را از ثبت ملی نیز خارج کرده، اهمیت نداشت. حتی مسئولان میراث فرهنگی در پیِ برقراری یک گفتگو‌ با صاحب خانه نبوده‌اند. با پیگیری‌های خبرنگار ایلنا برای یافتن شماره تلفنی از خانواده‌ی شریف‌نیا، معلوم شد که هیچ‌کس نه در دفتر حقوقی میراث فرهنگی استان تهران و نه در اداره‌کل سازمان شماره تماسی از این خانواده را ندارد. از گفته‌های مسئولان نیز اینگونه برمی‌آید که حداقل تا امروز به دنبال برقراریِ یک مکالمه کوتاه بر سر آینده‌ی این خانه نبوده‌اند.

سیروس‌نیا در همین‌باره به ایلنا می‌گوید: هنوز میراث فرهنگی وارد هیچ‌گونه گفتگویی با صاحبخانه نشده است و درباره‌ی کاربری‌ آن نیز صحبتی درنگرفته ولی ما ترجیح می‌دهیم یک کاربری‌ فرهنگی به آن داده شود. ما مکاتبات‌مان را با شهرداری انجام داده‌ایم مبنی بر اینکه از صدور هرگونه مجوز ساختمانی پرهیز کند.

فرهاد نظری نیز در واکنش به این بحث اظهار می‌کند: این گفته‌ی درستی است که میراث باید با این خانواده وارد گفتگو شود؛ چراکه آن‌ها نیز یک طرف قضیه‌اند اما این کار ابتدا باید از طرف میراث استان تهران صورت بگیرد. فرضاً اگر یک خانه‌ای در چابهار یک چنین وضعیتی برایش پیش بیاید، آیا من به عنوان مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی باید اطلاع داشته باشم؟ اداره کل استان نماینده‌ی سازمان میراث فرهنگی است. قاعده به همین منوال است. در ابتدای امر که نباید ما مستقیماً مداخله کنیم. اداره کل هر استان نماینده تمام فعالیت‌های سازمان مرکزی است.

وی اظهارنظر خود را چنین به پایان می‌برد: اگر از دفتر حقوقی به نتیجه رسیدیم و این خانه مجدداً به ثبت رسید، احتمالاً میراث فرهنگی و شهرداری نیز اقداماتی درخصوص معرفی، مرمت، و سامان‌دهی این خانه برای حفظ آن انجام خواهند داد و قدم‌هایی برداشته خواهد شد.

گفتنی است؛ خانه دزاشیب نیمایوشیج در تاریخ 15 آبان سال جاری به دستور دیوان عدالت اداری و با پیگیری‌های مالک خانه (شریف‌نیا) از فهرست آثار ملی کشور خارج شد.

منبع: ايلنا