پنجشنبه 28 تير 1403 , 30 : 15
متات نیوز

ایجاد مرکز گردشگری در ماکو، پس از مرمت دو پل تاریخی

تاریخ انتشار : سه شنبه 14 دي 1395 , 38 : 14
تعداد بازدید : 6293

متات‌نيوز- با پایان مرمت دو پل تاریخی «پنج چشمه» و قلعه «جوق» در ماکو مربوط به دوره صفویه تا پایان بهمن ماه، طرح تبدیل محیط پیرامونی این آثار به مراکز گردشگری آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، محمد فتحی، معاون میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی با اعلام این خبر گفت: مرمت این پل‌ها به دنبال تفاهم‌نامه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی ماکو و با تامین هزینه‌های مرمت از سوی این سازمان در حالی به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود که مرمت پل قلعه جوق از اوایل شهریورماه و پل پنج چشمه از مهر ماه  سال جاری آغاز شده وبا پیشرفت فیزیکی حاصله  اواسط بهمن ماه به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به اهمیت این پل‌ها به عنوان ذخیره‌های ارتباط شهری به جا مانده از دوره صفویه که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده‌اند، گفت: پل پنج چشمه از جمله پل‌های مهم شهرستان ماکو به شمار می‌رود که در قدیم رابط بین چالدران و ماکو بوده است.

به گفته وی پل قلعه جوق ماکو نیز در گذشته ارتباط ساکنان قلعه جوق را با ماکو فراهم می‌کرده که در حال حاضر  با ساخت پل جدید بتنی در نزدیکی این پل و رفت و آمد از روی آن انجام نمی‌گیرد.

وی با بیان این مطلب که دهانه اصلی این پل در سال ۱۳۵۶ بر اساس گفته‌ی استادکاران قدیمی مرمت و بازسازی شده بود، افزود: با بررسی‌های به عمل آمده از تصاویر مشخص شد که طاق بازسازی شده باربر نبوده و همین امر موجب شد که دهانه پل در سیل سال ۱۳۸۵ تخریب شود.

معاون میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی با اشاره به تصویب طرح مرمت و بازسازی پل در شورای فنی استان با مصالح بوم‌آورد و با به کارگیری استادکاران محلی و به صورت کاملاً دستی و فنون قدیمی از شهریورماه سالجاری گفت: به جهت آب‌شستگی زیر صخره که پایه پل بر روی آن قرار داشت، همزمان کار استحکام‌بخشی و تثبیت زیر صخره نیز ادامه یافت و پس از انجام مراحل تخلیه آب و شن‌های روان حدود ۲۵ تن بتن بصورت مسلح به زیر پایه تزریق و صخره معلق در هوا بر روی زمین متصل شد.

فتحی پل پنج چشمه را از جمله پل‌هایی برشمرد که به جهت حساسیت آن در دوره‌های مختلف مورد مرمت قرار گرفته است.

وی مرمت بدنه طاق‌ها، مرمت دیواره‌ها و اجرای سنگ فرش عرشه و ساماندهی جان‌پناه پل و نیز ساماندهی محوطه اطراف آن مطابق طرح مصوب در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان را از جمله اقدامات در حال انجام در مرمت پل پنج چشمه اعلام کرد.

منبع: ايسنا