جمعه 28 دي 1397 , 16 : 05
متات نیوز

افتتاح کافه در باغ نگارستان تهران غیر قانونی است

تاریخ انتشار : دوشنبه 7 اسفند 1396 , 04 : 15
تعداد بازدید : 219

متات‌نيوز- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با بیان اینکه افتتاح کافه سنتی باغ نگارستان غیر قانونی است گفت: این اقدام مطلقا مورد تایید میراث فرهنگی استان تهران نیست.

سپیده سیروس نیا روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اداره کل میراث فرهنگی استان درخصوص ساخت کافه سنتی به معاونت فرهنگی دانشگاه تهران (متولی بنا) تذکراتی داده است و این اقدام غیر قانونی است.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر این موضوع از سوی میراث فرهنگی مورد پیگیری است اظهار کرد: میراث تهران با طرح شکایت در مراجع قضایی به این تخلف رسیدگی خواهد کرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، خاطر نشان کرد: تاکنون میراث فرهنگی با ارسال چندین نامه به شهردار منطقه 12 و معاون فرهنگی دانشگاه این تخلف را در حریم این بنای ملی تذکر داده و خواستار جمع آوری سازه بنای مذکور شده است.

بر این اساس برغم مخالفت و تذکرات پی در پی اداره کل میراث فرهنگی تهران امروز(جمعه) کافه و شعبه دوم یک رستوران در باغ نگارستان افتتاح می شود.

بنای ثبتی باغ نگارستان از بناهای قدیمی تهران در میدان بهارستان - انتهای خیابان دانشسرا خیابان شریعتمداری واقع شده است که در سال 1222 هجری قمری (1807 میلادی) به دستور فتحعلی‌شاه قاجار به‌عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته ‌شد.

این بنا ملی (با شماره ثبت ملی 2082) به سبک کلاه فرنگی ساخته شده و دارای 2 عمارت عالی به نام‌های دلگشا و تالار قلمدان است که اتاق‌ها با درهای چوبی و دو تالار بزرگ در طرفین ساختمان مرکزی این باغ وجود دارد که دارای 64 اتاق، چهار تالار، کتابخانه با چهار سالن و 600 متر زیربناست.

منبع: ايرنا